niedziela, 10 kwietnia 2011

V niedziela Wielkiego Postu (A)

Ezechiel
prorokował w czasach niewoli babilońskiej, kiedy cały Naród Wybrany był przesiedlony. Stąd te groby poza granicami kraju, stąd zapowiadanie powrotu do ojczyzny po wskrzeszeniu. Cała zabawa polegała na tym, że kiedy już mogli wrócić, to wcale nie chcieli. Bóg uwalnia od duchowej śmierci, ale czy ja chcę wrócić do życia?

Psalm 130
Pamiętam z dzieciństwa, że zawsze się zastanawiałam, czym jest ta strażnica poranka. Chyba kojarzyło mi się to z czymś w rodzaju bocianiego gniazda na statku, miejsca z którego specjalny rabin wypatrywał świtu . Tak czy inaczej, ten psalm pokazuje niecodzienną reakcję na grzech. Od Adama i Ewy ludzie lubili chować się po krzakach przed Panem, ten psalmista tak mocno wierzy w pełnię miłosierdzia, że aż wygląda Boga (a może nawet buduje specjalne strażnice). Obfite odkupienie dla wszystkich.

List do Rzymian.
Św. Paweł świetnie pisze o grzeszących chrześcijanach. Zdarza się, owszem, bo ciało podlega grzechowi. Ważniejszy jest jednak Chrystus, który w nas mieszka. Dlatego warto wracać do sakramentów...

Jana
W tej długiej Ewangelii zaczepiło mnie jedno zdanie. Postawa Tomasza: Na to Tomasz, zwany Didymos, rzekł do współuczniów: "Chodźmy także i my, aby razem z Nim umrzeć". To jest ten sam Tomasz, który zażąda fizycznego dowodu zmartwychwstania, będzie chciał włożyć ręce w rany Jezusa. Chrystus przed chwilą powiedział, że Łazarz umarł, by uczniowie uwierzyli. Tomasz ma świadomość niebezpieczeństwa śmierci, ale za wszelką cenę chce uwierzyć. Wskrzeszenie Łazarza mu nie wystarczyło, a może było podstawą do refleksji o zmartwychwstaniu? Pragnie wiary za wszelką cenę. Dziś łatwiej się jej wyzbyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz